Niedoczynność tarczycy a problemy z nadwagą i otyłością

Dieta w niedoczynności tarczycy
Otyłość i nadwagę zazwyczaj wiążemy z konsekwencją objadania się i zbyt mała ilością aktywności fizycznej. Gdyby tak było wystarczyłoby wówczas obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne ( zapotrzebowanie na energię) i trzymać się zasady nie zjem więcej niż powinienem, a gdybym zjadł więcej to muszę się więcej poruszać. Koniec kropka po problemie. Gdyby to było takie proste.... Niestety otyłość często to dużo bardziej złożony problem. 
Problemem może być niedoczynność tarczycy, która objawia się: -zwiększoną masą ciała
- sennością
- osłabieniem ogólnym lub zmniejszoną tolerancją na wysiłek fizyczny
- zaparciami
- odczuwaniem chłodu ( nietolerancja zimna)
- zaburzeniami pamięci
Ponieważ tyjemy niekontrolowanie to zaczynamy ograniczać posiłki lub całkiem niektóre z nich pomijać, a to prosta droga do niedożywienia co skutkuje brakiem niezbędnych witamin i mikroelementów oraz osłabieniem aktywności tarczycy i tu „tkwi diabeł”, bo problem się pogłębia, a nie rozwiązuje. Co więc robić?
Dieta w niedoczynności tarczycy cechuje się dużą indywidualnością dla każdej chorej osoby, ponieważ reakcje na rodzaj spożywanego pokarmu są bardzo różne.
Uogólniając większość problemów jest spowodowana przez brak takich składników jak: jod, żelazo, cynk, witamina D3 czy selen w stosowanej na co dzień diecie. Są też produkty, które blokują aktywność tarczycy i ich należy unikać zawierają bowiem związki, które mogą zmniejszać metabolizm jodu co wpływa niekorzystnie na syntezę hormonów tarczycy powodując jej przerost tworząc tzw. wole. Goitrogeny, bo tak brzmi ich nazwa występują przede wszystkich w roślinach z rodziny krzyżowych, do których zaliczamy kapustę, jarmuż, brukselkę, rzepę i kalarepę. Podobne działanie hamujące aktywność tarczycy ma soja , która zawiera flawonoidy ( genisteina i deidzeina)
Choroba jest wywołana niedoborem hormonu produkowanego przez tarczycę – tyroksyny ( T4) i niedostatecznym działaniem trijodotyroniny ( T3) w naszych komórkach. Spowalnia to procesy metaboliczne organizmu nawet o 30 %, dlatego należy jeść regularnie i nie pomijać posiłków. Podstawą diety powinny być warzywa i owoce oraz produkty z niskim indeksem glikemicznym, z mięs: chude rodzaje oraz mięso ryb morskich.

Komentarze

Popularne posty