Zażywasz leki uważaj na zioła i suplementy część 1 Aloes

Na opakowaniach suplementów nie znajdziecie informacji o przeciwwskazaniach do ich stosowania oraz działaniach niepożądanych jakie mogą wystąpić, nie posiadają tez informacji z jakimi lekami nie należy ich łączyć. Rzadko konsultujemy z lekarzem czy dany suplement wolno nam zażywać czy też nie. Najczęściej po porostu nie zastanawiamy się nad tym, słuchamy reklam, a producenci zajmują się zachwalaniem cudownych działań suplementu zapominając, że.... suplementy czy zioła mogą zmieniać działanie stosowanych leków poprzez zmianę wchłaniania ( zmniejszają lub zwiększają wchłanianie leku).Mogą też zaburzać metabolizm lub zwiększać wystąpienie niepożądanych działań.
Oto kilka wskazówek:

Aloes zwyczajny ( aloe vera, aleoe barbadenisis)
Mało kto wie, ale aloes może wywołać zapalenie wątroby ponieważ wpływa toksycznie na wartości enzymatyczne wątroby.
Stosowanie aloesu wraz z lekami nasercowymi (np. digoksyny, metlodigoksyny) powoduje zmniejszenie częstotliwości skurczów serca oraz wzrost siły uderzeń.
Również spożywanie aloesu i leków przeciw-arytmicznych (np. warapamil) może powodować znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego, ponieważ wydalany jest potas. Objawia się to zaczerwienieniem twarzy, obrzękami i zawrotami głowy.
Jeśli zażywasz leki moczopędne ( np. furosemid, hydrochlorotiazyd) i aloes możesz doprowadzić do niedoborów potasu, wapnia oraz magnezu, oraz wzrasta ryzyko zaburzeń słuchu i reakcji alergicznych.
Pytaj lekarza czy dany suplement jest dla ciebie wskazany czy należy uważać i wstrzymać się od suplementacji lub ograniczyć do zalecanej przez lekarza dawki.

Źródło:
1. Yang HN, Kim DJ, et al. Aloe- induced toxic hepatitis. J. Korean Med Sei 2010, 25 (3) :492-495
2. Cegiełka U, Folwarczna J i wsp. Kompendium Farmakologii. PZWL Warszawa 2008

Komentarze

  1. Testuję nowości kosmetyczne i przygotowuję dla Was recenzję. Które produkty chcecie zobaczyć?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za zainteresowanie :)

Popularne posty